Branding

Ile kosztuje logo firmy?


OD 49 PLN DO 1 000 000 PLN

Cena logo to temat, który budzi sporo dyskusji. W internecie możemy znaleźć oferty grafików, którzy projektują logo za kilkadziesiąt złotych – 99 czy nawet 49 złotych. Z drugiej strony słyszymy czasem o logo, które kosztowało milion złotych (w 2014 roku tak opisywano koszt znaku dla Polski zaprojektowanego przez agencję Wally’ego Olinsa).

Jak się w tym połapać?

Po pierwsze nie daj się nabrać na internetowe nagłówki. Oczywiście w państwowych przetargach bywa różnie, ale zapewniam Cię, że żadne logo nie kosztowało miliona złotych.

Nie możemy mylić kosztu projektu logo z kosztem kompleksowego projektu brandingowego.

Wysokie kwoty, o których słyszysz, oznaczają najczęściej koszt działań strategicznych, komunikacyjnych i brandingowych, czyli procesu budowania marki. W skład tego procesu mogą wchodzić badania konsumenckie, konsultacje społecznie, opracowywanie strategii marketingowej oraz tworzenie całego mnóstwa najróżniejszych projektów (księgi identyfikacji dużych instytucji potrafią mieć nawet kilkaset stron). Hasło, że ktoś zapłacił kilkaset tysięcy złotych za projekt logo, jest ogromnym uproszczeniem i zwyczajną bzdurą.

Zanim wydasz pieniądze na logo!

Domyślam się, że nie chcesz wyrzucić kasy w błoto – dlatego, zanim zlecisz grafikowi projekt logo, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy.

CENA LOGO

Ile wynosi rozsądna cena logo? Ile trzeba zapłacić, aby mieć pewność, że otrzymujemy profesjonalnie opracowany projekt, ale nie przepłacamy?

Wiem, że zaglądasz tu po konkretne liczby, dlatego odpowiem wprost: dobry projekt logo powinien kosztować minimum 3000 złotych.

Od tej kwoty zaczyna się uczciwa cena logo u projektanta freelancera. To według Ciebie dużo czy mało? Czy logo Twojej marki jest warte tej ceny? Policzmy wspólnie, z czego wynika ta kwota.

POLICZMY TO!

Zakładamy plan minimum – potrzebujesz projektu logo dla sklepu internetowego. Do takiego zadania zatrudniasz freelancera.

Możemy przyjąć, że godzinna stawka przeciętnego grafika kosztuje 100 zł. Ile godzin zajmie Twój projekt?

Możesz przyjąć, że jeden dzień to wystarczająco dużo czasu, aby zaprojektować znaczek. Faktycznie, czasem kilka godzin wystarczy, aby stworzyć projekt. Dlatego znajdziesz wykonawców z ofertami na kwotę 800-900 złotych.

Ale czy na pewno dobrze policzyliśmy?

Cena logo to koszt nie tylko samego projektu, ale całego procesu projektowego.

DOBRE LOGO NIE WYSKAKUJE Z KAPELUSZA

Najpierw potrzebna jest faza analizy firmy i rynku. Potem szukanie pomysłów, tworzenie szkiców i projektów koncepcyjnych.

Nawet kiedy projektant znajdzie już genialny pomysł na logo, to musi poświęcić kolejne godziny na sprawdzenie, czy ktoś nie wpadł na ten sam pomysł przed nim!

Następnie tworzenie wizualizacji, aby sprawdzić, jak logo sprawdzi się w różnych potencjalnych użyciach. Praca nad Twoim logo pochłania kolejne godziny i dni.

A to jeszcze nie koniec…

Bardzo możliwe, że do wybranej przez Ciebie propozycji będą potrzebne jakieś poprawki i zmiany. Może będziesz potrzebował kilka tur poprawek, aby być pewnym, że wybierasz najlepsze możliwe logo. Decyzja w sprawie kolorów potrafi naprawdę sporo potrwać – serio! Ale nawet jeśli szybko zaakceptujesz projekt, to trzeba przygotować jego wszystkie techniczne aspekty: wersje kolorystyczne, warianty układu, formaty plików itd.

Do tego dochodzi czas potrzebny na przygotowanie umowy, korespondencję, rozmowy, a może nawet spotkania z Tobą – to wszystko wchodzi w skład wyceny projektu.

Warto zadać sobie pytanie – z których etapów prac rezygnuje grafik projektujący logo za kilkaset złotych?

Cena logo vs. inne koszty

Nasze wyliczenia pokazują, że dobry projekt logo powinien kosztować minimum 3 tysiące złotych – przy założeniu, że zlecasz pojedynczy projekt logo, a realizuje go freelancer.

Jeśli współpracujesz ze studiem projektowym czy jeszcze większą agencją, to cena adekwatnie rośnie, bo w projekt zaangażowanych jest więcej osób.

Czy 3000 zł za projekt logo to dużo, czy mało?

To mniej więcej tyle, ile wynosi czynsz za jeden miesiąc wynajmu biura. Albo 2 składki ZUS przedsiębiorcy. Zwróć uwagę, że te wydatki będziesz ponosił co miesiąc. A logo?

Logo to jednorazowy koszt, który będzie pracował na siebie przez lata.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla wielu przedsiębiorców jest to spora kwota. Zdaję też sobie sprawę, że można znaleźć grafika, który zaprojektuje dobre logo za znacznie mniej – ale trzeba mieć sporo szczęścia, bo to raczej wyjątki od reguły. Mam nadzieję, że moje wyliczenia lepiej pomogą ci się odnaleźć w sytuacji.

Zanim zlecisz logo, najpierw stwórz wytyczne do projektu, czyli brief kreatywny! Tutaj przeczytasz, co to jest i pobierzesz szablon.

Trzymam kciuki za Twoje decyzje!

Nazywam się Maciek Sznitowski, jestem Brandoholikiem.

Układam marki w spójną historię, bo spójna marka lepiej zapisuje się w pamięci klientów i szybciej zdobywa ich zaufanie.

Co o tym myślisz? Napisz

Bardzo dobry artykuł. Szkoda, że wielu z naszych klientów nie zdaje sobie sprawy jak wiele czasu trawa praca nad „prostym” logo. Brawo za takie rozszerzające horyzonty wpisy!

Pozdrawiamy,
Peryskop.studio

Szczerze mówiąc jeśli liczymy, że freelancer prowadzi działalność i wynajmuje biuro to 30zł za godzine pracy to moim zdaniem wolontariat. Po zapłaceniu kosztów, ZUSu i podatku nic nam nie zostaje.

Pełna zgoda. Celowo podałem taką minimalną stawkę, aby pokazać że nawet najtańszy grafik nie jest w stanie poważnie podejść do projektu, którego budżet wynosi kilkaset złotych.

A co powiecie na koszt 100.000 PLN za stworzenie samej koncepcji marki, nazwy marki, znaku marki, kolorystyki (wszystko poprzedzone oczywiscie analiza i rzeczowym wyjasnieniem dlaczego? i po co?) dla duzego przedsiebiorstwa. Oczywiscie bez zadnych key visuals czy elemntow graficznych, ktore beda projektowane dopiero na pozniejszym etapie i oczywiscie osobno wycenione). Taka o to wycene otrzymalam niedawno od polskiego studia brandingowego. Drogo, w normie? Ja uwazam, ze cos tu nie jest hallo ;).

A przepraszam, w cenie znajduje sie: protosystem wizualny znaku z koncepcja widzenia, warianty uzytkowe i kolorystyczne znaku, specyfikacja na nosniki ;). Takze strategia marki + nazwa + logo za +100.000 PLN :).

Wszystko zależy. Logo ostatniej Olimpiady rozrywanej w Londynie kosztowało milion funtów. Sądzę że się zwróciło. Było kapitalne i się sprzedało doskonale w pstaci różnych produktów. U nas tego nie łapią, albo mało łapią, albo społeczeństwo jest zainteresowane czym innym.

Zgadzam się. Podobnie jest na innych rynkach. Jednych stać na tanie logo ale mogą trafić bardzo dobre już za pierwszym razem, inni postawią na drogiego artystę i nawet poczekają, mimo, że artysta może nie strzelić tym razem karnego. Dlaczego? Bo to jest sztuka. Owszem, można wszystko wypracować ale grafik ma ograniczony czas na czyste widzenie NOWEGO. Potem się opatruje i przyzwyczaja. Nie takie to proste.

Gościu w ogóle nie wziąłeś pod uwagę tego że logo jest indentyfikacją czegoś co pod firmowane znakiem może zarabiać miliardy! Abstrakyjnie rzecz biorąc 2000zł za logo np dla kasyna? :-)))) Logo które firmuje potężne działania w które zaangażowano olbrzymie pieniądze musi kosztować proporcjonalnie do tego.
Ile według ciebie powinien zarabiać Lewandowski w Bayernie skoro są piłakrze którzy zarabiają 3000 zł miesięcznie? Tyle samo? Nie! Różnica w skali obrotu piniędzmi między Bayernem a klubem w kórym się zarabia 3000 jest tak wielka jak wypłaty dla zawodników. Logo też pracuje bo jest pierwszym elementem który trzeba zapamiętać aby móc kojarzyć coś z czymś. Logo wartości 30 000 zł to nie jest żadem cud, na tyle wyceniono logo dla muzeum powstania w gettcie Warszawskim. I to wartość konkursowa a nie kombinacyjna. A to tylko muzeum, ale skala jego działalności wykracza poza ramy zwykłego muzeum.

Dzięki „Gościu” za Twój komentarz, ale chyba nie bardzo wstrzeliłeś się w sens mojego tekstu. Po pierwsze to blog dla przedsiębiorców i podaję wycenę projektu dla niedużych firm – nie bez powodu zestawiam koszt projektu ze składką ZUS 🙂 Korporacje i duże instytucje nie szukają informacji o wycenie projektu na blogach. Domyślam się, że kiedyś chciałbyś zaprojektować logo dla kasyna za kilkadziesiąt tysięcy, ale nigdy tego nie zrobisz, bo nikt nie płaci takich pieniędzy za projekt logo. Logo w konkursie może być na tyle wycenione, bo – uwaga uwaga – to konkurs:) Projektanci biorą w nim udział, inwestują swoją pracę bez pewności czy zostaną za to wynagrodzenie, więc nagroda (nagroda, nie wynagrodzenie za zlecony projekt) musi być wysoka, aby ktokolwiek chciał ryzykować. Lewandowski to kompletny piłkarz, a logo to tylko maksymalnie 10% marki. Firma nie zarabia na swoim logo. Logo nie buduje marki. Logo reprezentuje to, co firma zbudowała. Wartość logo rośnie dzięki wartości marki, nigdy odwrotnie. Grafik może myśleć inaczej, ale marka powstaje na etapie strategii, a nie projektowania logo.

Cóż mogę tylko dodać ze niestety rynek popsuły tzw. „marki personalne”, które wypuściły jednego ebooka i teraz wciskają bzdury setkom zapatrzonych w nie ludzi, pokazują jakieś samouczki na zasadzie Adam slodowy zrób to sam i teraz co drugiemu wydaje się ze jak umie korzystać z Canva to jest grafikiem i zaczyna świadczyć usługi drugiej grupie która nie ma zielonego pojęcia i tak ceny spadają do absurdu a kółko się kręci. A z drugiej strony jest tak niewiele informacji właśnie jak to wyglada jak tutaj i ludzie nie maja zielonego pojęcia.
Zgadzam się absolutnie z autorem.

panie Janusz a niech Pan zapyta firmy która robiła projekt za rok czy mają kopie Pana projektu i dostaniesz ja pan za free… albo lepiej Panie Janusz dodaj pan że po tym jak zrobili Ci logotyp potrzebujesz to samo logo na billboardzie wydrukować (takim bagatela 5/6m… 😅 a wtedy się okaże że logo było robione w Photoshopie i ma rozdzielczość która nadaje się tylko do publikacji w internecie i jest jako plik JPG a nie vector żeby móc to powiększać bez ograniczeń… pomijam fakt że jak Pan stracisz kontakt z taką firma to zapłacisz pan innej firmie żeby za podobna cenę zrobili Panu kopie za którą rzecz jasna zapłacić Panu Januszowi będzie dane.
pisał Monter grafik z 15 letnim stażem na rynku pracy co to nie raz widział jak traktuje się klienta c logo za marne 500zł 😄 pozdrawiam.

tendencyjny artykuł mający na celu podbijanie cen rynkowych – dobre logo dla małego przedsiębiorstwa można mieć już za 400-500 zł

Oczywiście, że można! Tak samo jak można znaleźć uczciwego polityka albo volkswagena passata bez kręconego licznika… tyle, że to rzadkie przypadki. Można znaleźć dobrego projektanta logo za 500 złotych, ale w większości przypadków to niestety pułapka.

Komentarze pod wpisem są z tego co widzę mocno aktualne, sierpień 2023 rok, natomiast sam wpis jest z roku 2017, ze stycznia. Skąd nagle taki zryw? Jest sens dyskutować o kosztach 2017 vs 2023?

A to chyba jakiś błąd systemu, komentarze są dużo starsze. Wszystkie mają nagle datę 07.08.2023 więc to chyba błąd WordPressa 🙁 Tekst był aktualizowany jakieś pół roku temu i myślę, że podana kwota jest dość aktualna.

Zapisując się, wyrażasz zgodę na otrzymywanie ode mnie wiadomości. Nie spamuję! Przeczytaj, jak przetwarzam Twoje dane w Polityce prywatności.